מה זאת אומרת חרדות של הורים?  

תופעה נרחבת ושכיחה היא שכאשר נולד ילד, הוא מגיע עבור הוריו עם חבילה של רגשות אשמה וגם שק של חרדות. גם האנשים הרגועים והשלווים ביותר, פעמים רבות מוצאים את עצמם דואגים חרדים ומוטרדים מרגע שהפכו להורים. כלומר הדאגות הללו החדשות מקושרות ישירות לתפקיד ההורי ולאחריות הכבדה הנלווית אליו. כך מומחש באופן מרגש ועוצמתי במילותיו הנוגעות של חנן בן ארי בשירו "אמן על הילדים".

אז בחרדות של הורים אני מתכוונת לדאגות, טרדות ופחדים שהורים מתמודדים עימם או סובלים מהם, לגבי ילדיהם ולגבי התפקוד ההורי שלהם. 

אני הולכת לתאר פה מקרי קיצון של חוויות הוריות, וכמובן שכל הורה ימצא את עצמו איפשהו על הקצוות או בקשת שביניהם.

בקצה אחד, הורים שעבורם ההורות לילדים היא חוויה טבעית  והם מרגישים תחושת מסוגלות גבוהה יחסית להתמודד עם האתגרים שניצבים בפניהם, פעמים רבות הילדים שלהם הם ילדים סתגלנים יחסית שמסלול התפתחותם תקין ונורמטיבי ברובו. 

בקצה השני- הורים אחרים ורבים, ההורות היא חוויה מסעירה, מורכבת, מאתגרת ואף מפתיעה. הורים רבים מספרים כי לא באמת ידעו מה זה אומר לגדל ילדים. הייתה להם בראש תמונה אחרת מהמציאות שהתגלתה בפניהם. או, שהם בכלל לא חשבו על זה, פשוט הביאו ילדים כי היה ברור להם שזה חלק טבעי מהחיים של כולם. הורים אחרים מספרים שמעולם לא ציפו לילד שנולד להם, הם חשבו שהוא יהיה אחר, שהגידול שלו יהיה הרבה יותר קל ומספק.

הורים אחרים, מוצאים את עצמם מובסים בהורות שלהם בגלל קשיים בזוגיות וקושי בתיאום החינוך של הילדים עם בן או בת הזוג. או קשיים אישיים של עצמם או של ההורה השני, ועוד לא דיברנו אפילו על מצבי גירושין שזה תחום בפני עצמו.

כך לעיתים הורים מוצאים את עצמם המומים, מוצפים ומבולבלים מול המשימות העומדות בפניהם, מול האתגרים שהילד שלהם מביא, או קשיים שהילדים שלהם מתמודדים עימם בעצמם. 

אז איך עוזר פה ליווי פסיכולוגי?   קבלה? תובנות? פתרונות מעשיים? אפשר הכל ביחד???

מוזמנים להמשיך לקרוא על כך בפוסט על טיפול והדרכת הורים.